W chwili obecnej w sieci coraz łatwiej o wypromowanie przedsiębiorstwa, o ile jednak umie się skutecznie wykorzystywać nowoczesne kanały komunikacji. Są one bowiem w takim samym stopniu skuteczne, co wymagające i nieumiejętne poruszanie się chociażby na portalach społecznościowych może firmie wizerunkowo nawet dość poważnie zaszkodzić. Internauci i konsumenci w jednej osobie są coraz bardziej wymagający, ale także świadomi i potrafią równie skutecznie bronić swojej ulubionej firmy lub reklamować szczerze wśród znajomych jej produkty albo usługi, ale może też poruszyć niebo i ziemię, aby przekazać jak największej grupie swoje niezadowolenie czy opisać niesprawiedliwą sytuację, jaka dotknęła go ze strony danej marki. W efekcie czasami pojedyncze sytuacje, które normalnie nigdy nie mogłyby dostać się do opinii publicznej i zaszkodzić wizerunkowi firmy, w dobie wszechobecnego Internetu mobilnego i bardzo popularnych portali stają się poważnym PR-owskim zagrożeniem.
Dochodziło już nawet do sytuacji, kiedy niewielkim grupom Internautów oburzonych jakimś niefortunnym sloganem reklamowym czy obraźliwą kampanią marketingową firmy, udawało się przekonać tysiące innych Internautów do bojkotu produktu czy usługi tejże marki. Nawet jeśli nie wszyscy, którzy w Internecie zaznaczyli w ankiecie swoją chęć bojkotu faktycznie zrezygnowałaby z zakupów i zakładając, że część z tych profili nie należy do prawdziwych osób mających wpływ na losy danego przedsiębiorstwa, to jednak i tak skala obaw o ekonomiczną i biznesową skalę takiego bojkotu wśród największych nawet korporacji jest ogromna. Dlatego decydując się na prowadzenie bardzo aktywnej działalności w elektronicznych środkach przekazu, firmy muszą się upewnić najpierw, że wybrana przez nich agencja reklamowa jest absolutnie godna polecenia i ma doświadczenie niezbędne do odnalezienia się w tych kompletnie nowych warunkach.
Najbardziej podstawowe narzędzia, które obowiązkowo wykorzystywać trzeba już od pierwszych dni istnienia strony internetowej firmy, to jej pozycjonowanie. Wyszukiwarka internetowa wciąż stanowi dla kolosalnej większości osób poszukujących towarów lub usługi pierwsze i ostatnie narzędzie, z jakiego korzystają. Wyszukiwanie przeważnie odbywa się według tej samej zasady, którą jest słowo lub słowa kluczowe połączone z nazwą lokalizacji miasta czy danej dzielnicy. Wpisanie przykładowo frazy – psi fryzjer – i dodanie do tego bardziej specyficznej lokalizacji umożliwia natychmiastowe wyświetlenie dziesiątek odnośników do stron internetowych najbardziej adekwatnych do tego zapytania. Jak nie trudno sobie wyobrazić i co dodatkowo potwierdzają wszystkie badania, trudno jest znaleźć Internautę, który zaglądałby dalej niż na drugą stronę z takimi wynikami i przeważnie zadowala go już porównanie dwóch lub trzech pierwszych witryn. Jeśli więc ktoś w ogóle liczy na to, że jego witryna będzie miała możliwości dotarcia do potencjalnych klientów i zaprezentowania im oferty firmowej, musi zadbać o odpowiednią pozycję swojej witryny w wynikach wyszukiwania. Kluczem jest tutaj naturalnie korzystanie z usług SEO, ale także prawidłowe przewidywanie fraz wpisywanych przez klientów. Trzeba dokładnie wiedzieć, jakimi schematami myślowymi operują Internauci szukający danego produktu albo usługi, aby przewidywać wpisywane przez nich frazy i właśnie pod ich kątem pozycjonować stronę w wyszukiwarce.
Handel w sieci zyskuje jednak nie tylko dzięki temu, że pozycjonowane strony internetowe są o wiele łatwiejsze do wyszukania. Wielu klientów trafia na stronę konkretnej firmy z bezpośredniego linku lub też po zapoznaniu się z opinią znajomego lub pod wpływem reklamy – za każdym razem zna więc adres WWW lub nazwę firmy i nie potrzebuje korzystać z wyszukiwarki w związku z tym. Dlatego coraz ważniejsze jest jednoczesne prowadzenie działań łączących w sobie oczywiste zalety SEO i bardziej nowatorskie techniki, jak chociażby marketing szeptany. W chwili obecnej znaczenie tego drugiego jest ogromne, głównie za sprawą portali społecznościowych, gdzie trend ten rozwija się najszybciej.
Marketing elektroniczny łączy w sobie dzisiaj wiele bardzo różnych narzędzi. Od strony graficznej jest szalenie wymagający, ponieważ musi skutecznie łączyć obrazy, tła, animacje, materiały wideo. Najmniejsze detale w budowie strony mają znaczenie dla jej czytelności i wygody korzystania. Ale jeszcze ważniejsze jest umiejętne korzystanie z najróżniejszych możliwości, jakie stwarzają obecnie takie strony jak youtube czy facebook. Bez obecności na stronach twettera czy instagrama albo snapchatu coraz trudniej jest w ogóle sprawić, aby ludzie pamiętali o danej marce lub myśleli o jej produktach i usługach. Co zaś równie ważne, nie liczy się sama obecność dla obecności, ale jakość materiałów i komunikatów, które są przez firmę w sieci zamieszczane. Jest to więc całe spektrum czynności, o których pamiętać musi agencja marketingu sieciowego.

1 KOMENTARZ

  1. Moja firma nie odnosiła dużych sukcesów, dopóki nie pojawiła się w internecie. W moim przypadku sprawdziło się powiedzenie „nie ma biznesu bez internetu”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj