Breaking News, czyli wszystkie konkursy już legalne!


Będzie jeszcze "łatwiej"?
Wczoraj. ok. g. 22 naszego czasu Facebook poinformował, że od teraz tworzenie promocji i tym samym konkursów z użyciem natywnych funkcji portalu (Like, Comment) będzie legalne! Używanie funkcji „Share” jako czynności mającej wpłynąć na wynik konkursu w dalszym ciągu będzie niezgodne z regulaminem.

Jednocześnie obniżone przez Edge Rank (mechanizm odpowiedzialny za to jakie treści do nas trafiają) zostaną posty, w których marki będą nakłaniały swoich Fanów do polubienia lub oddania komentarza. Ta druga zmiana ma też związek z wycofywaniem „Tickera” czyli podręcznego małego okna informacyjnego, na którym widoczne są najważniejsze informacje. Na promocję konkursu w poście będziemy teraz płacić więcej, bo będzie on organicznie depozycjonowany przez Edge Rank. Trudno się z taką decyzją portalu nie zgodzić skoro większość z nas irytuje to, co potocznie nazywamy „żebrolajkami”. Proszenie o polubienie budzi negatywne emocje a Facebook chce zadbać o to, żeby był bardziej przyjazny, żebyśmy lubili to co nam się podoba a nie to, czego polubienie nam się sugeruje.

Jakie znaczenie zmiany będą miały dla organizatorów konkursów i promocji z użyciem aplikacji? Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na to, co właściwie jest najważniejszym atutem narzędzi takich jak click apps. Aplikacja pozwala na uporządkowane gromadzenie informacji o zgłoszeniach konkursowych i uczestnikach konkursu.  Aplikacja jest przydatna zwłaszcza jeśli używamy najbardziej sprawdzonego mechanizmu, czyli dwuetapowego konkursu, w którym użytkownicy są wybierani w pierwszej kolejności za pomocą mechanizmu głosowania lub nagradzania za rekrutowanie nowych użytkowników. Drugim etapem powinno być wyłonienie przez JURY zwycięzców spośród najwyżej ocenionej i zdefiniowanej ilościowo grupy uczestników. Zagrożeniem jakie niosą ze sobą konkursy w postach jest to, że mogą być one niepożądanymi treściami dla części Fanów. Aplikacja to częściowo zamknięty obszar, którego używa część Fanów lub potencjalnych Fanów, a organizator konkursu decyduje jakie informacje będą trafiały do wszystkich. Aplikacja z założenia może mieć różne cele, np. pozyskanie większej ilości fanów, pozyskanie leadów użytkowników itd. Promocja w poście będzie z kolei komunikowaniem naszych zamiarów do całej społeczności Fanów, którzy mogą być narażeni na zalew informacji o rozgoryczonych uczestnikach, którym nie udało się zdobyć nagrody. Trudno mi też wyobrazić sobie, że w jednym poście zawarte zostaną informacje o zasadach, nagrodzie, regulaminie i polityce prywatności. Dlatego sceptycznie podchodzę do uznania konkursów w postach za mechanizm profesjonalny i przynoszący wizerunkowo pożądany efekt.

Używając aplikacji możemy decydować o tym, czy np. zgłoszone do konkursu zdjęcia będą mogły być przez nas wykorzystane do celów marketingowych. Polityka prywatności Facebooka, która będzie obowiązywać w konkursach prowadzonych za pomocą postów takich uprawnień nam nie daje. Przykładowo nie będziemy mogli udostępnić zwycięskiego zdjęcia. Konkursy w postach nie rozwiązują też prawa lokalnego, które wedle regulacji ustawy o ochronie danych osobowych nakazuje uzyskanie wyraźnej zgody użytkownika na przetwarzanie danych osobowych np. przez zaznaczenie chckboxa.

Wszystko w rękach Facebooka.
Całość energii i środków jakie przeznaczymy na wypromowanie postu konkursowego zostanie spożytkowana w jednym czasie. Nie będziemy mogli np. poinformować użytkowników naszego konkursu o następnych działaniach marketingowych ponieważ bez aplikacji nie pozyskamy bazy danych użytkowników. Zachowanie profesjonalnego wizerunku wymagać będzie używania aplikacji. To, co zaproponował wczoraj wieczorem Facebook może jednak być skutecznym sposobem na przydzielanie rabatów i „giftów” dla fanów. Czy będzie miało na celu zastąpienie nietrafionego, jak się okazało, pomysłu „Facebook Offer”?Share
Tags
Michał Blak
Written by Michał Blak

ur. 1983, absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Jako artysta wizualny działał jako Rahim Blak, Wystawiając m.in w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki, F.A.I.T., i Targach Sztuki Art Poznań. Gościnnie wykładał na Akademii Krakowskiej. Obecnie prowadzi agencję interaktywną clickcommunity i tworzy startUP click apps - Tools and Toys for Facebook. Prowadzi również cykl Otwarte Warsztaty click apps. Zdobył certyfikaty Mini MBA, UŁ, Certyfikat Persolog dla Kadry zarządzającej. Twórca marek: POKA POKA Kulturalna Koperta, click apps, seo-friendly, współtwórca i wspólnik clickcommunity sp z o.o. i art world tm s.c., stypendysta Ministra Kultury. Pracował z Takimi markami jak: Idea Bank, eSKY.pl, Wódka Żołądkowa Gorzka, Solar, Fashion Week Łódź, K-MAG, Simple, Atlantic. Jego pies wabi się Burbon.