Social Big Data! czyli o leadach z facebooka

SOCIAL BIG DATA


Jestę handlowcę
U handlowców dominują umiejętności miękkie, autoprezentacja i nastawienie – jeżeli kochasz ludzi, sprzedasz wszystko, prawie wszystko:) Słowo "lead" w dużych firmach z jednej strony działa jak magnes, z drugiej strony budzi najwięcej wątpliwości o prawne aspekty ich pozyskania. Jeżeli u klienta dominują umiejętności twarde, to nie przekonasz go na piękne oczy. "Lead Generator" na Facebooku jest czymś nowym, a aplikacje na Facebooku są jedynym sposobem na pozyskanie leadów zgodnie z regulaminem fb i prawem lokalnym.

 

Dlaczego warto pozyskiwać leady z Facebooka?
Facebook myśli przede wszystkim o tym, jak zarobić więcej dla swoich akcjonariuszy, co doprowadza do tego, że społeczność fanów, którą budowaliśmy latami, jest poza naszym zasięgiem. Płacisz za posty, aby dotarły do Twoich fanów, nie wyślesz do nich wszystkich wiadomości jak w e-mailingu, a jeżeli wyjedziesz na urlop, zawieszając komunikację, to okaże się, że odbudowanie pozycji Edge Rank = zaczynanie wszystkiego od nowa! Twórz społeczność wokół marki po to, aby pozyskać leady, które możesz znacznie taniej wykorzystać poza Facebookiem zarówno w dziale call centre jak i e-mailingu. Reklama na Facebooku to koszt kilkudziesięciu groszy za klik, jeżeli pozyskasz za pomocą tego kliknięcia lead, to możesz go wykorzystać już poza portalem, np. w ciągle skutecznym e-mail marketingu, gdzie w CPC zapłacisz 10 razy mniej, niż za Facebook Ads czy Google Ad Words.
 

14

Jak leadobranie to tylko behawioralne
Lead rozumiemy jako zainteresowanie użytkownika ofertą i jego zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych. Do klienta trafia adres e-mail, wiek, płeć, lokalizacja, kategorie zainteresowań, opcjonalnie numer telefonu i wszystkie dane behawioralne, które pozwalają użytkownika na bieżąco kategoryzować, analizować, a nawet monitorować. Mając już 600k użytkowników click apps'a systematycznie dyskwalifikujemy fejki, nieuczciwych graczy i tzw. "konkursowiczów" – te informacje przekazujemy przyszłym organizatorom akcji konkursowych. Lead Generator na Facebooku jest najtańszą z metod pozyskiwania leadów, a leady będą jednymi z najlepszych, ponieważ e-mail, przez który użytkownik loguje się na fb, jest aktywny. Ponadto możemy śledzić inne dane m.in. dzięki ciasteczkom (cookies) podpiętym do aplikacji click apps (które pozwalają na śledzenie zachowań użytkowników poza serwisem facebook.com). Analiza danych historycznych pozwala lepiej skategoryzować użytkowników, zaś bieżący monitoring pozwala nawiązać kontakt z zainteresowanym w czasie rzeczywistym. Ostatnim brakującym ogniwem pozostaje bieżąca geolokalizująca, którą możemy pozyskiwać dzięki aplikacjom mobilnym fb, ale te dopiero przebijają się do użytkowników. 
 

12

Jak pozyskiwać leady to tylko z Facebooka
Jedynym sposobem, aby zgodnie z regulaminem portalu i lokalnym prawem o ochronie danych osobowych, pozyskać leady – są aplikacje fb. Ponieważ Facebook prowadzi politykę zakładającą, że to zewnętrzne firmy i aplikacje pozyskują bazy danych z facebooka! Warunkiem jest zamieszczenie informacji, że promocja i akcja nie jest współorganizowana przez Facebooka oraz nienagradzanie użytkowników w zamian za używanie natywnych funkcjonalności portalu. Użytkownik wchodząc do aplikacji zaznacza w komunikacie zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Istotne jest, aby dotrzeć do odpowiedniej grupy docelowej, co możemy uzyskać za pomocą dobrze stargetowanej reklamy kontekstowej. Jeżeli reklama kontekstowa kieruje do aplikacji, to jednym kliknięciem pozyskujemy fana i lead. Najczęściej aplikacje konkursowe wykorzystywane są do angażowania fanów i pozyskiwania nowych dzięki temu, że apka jest virusowa. Jeśli koszt aplikacji jest wysoki, a ta nie sprawdzi się viralowo, to może się okazać, że ten cel jest za mało atrakcyjny dla marketerów. Jeśli za “zabawę” jednego użytkownika zapłacimy kilkadziesiąt złotych, to znaczy, delikatnie mówiąc, że środki mogły zostać lepiej wykorzystane. Koszty poniesione na technologię powinny stanowić tylko procent kosztów poniesionych na promocję i Facebook ADS. Pozyskiwanie leadów to wyniesienie social media marketingu na inny poziom, ale też cięgle poszukiwany sposób na mierzenie konwersji z Social Media.

13

Social Big Data na wyciągnięcie ręki
Facebook oddał promocję w ręce nie tylko profesjonalnych marketerów. click apps umożliwia budowanie baz danych sektorowi MŚP, a nie tylko korporacjom. Dzięki intergracji click apps z jednym z liderów email marketingu – SARE pozyskane leady mogą być zapisywane bezpośrednio w bazie danych klienta. Jeśli nie jesteśmy klientem SARE możemy pozyskaną bazę danych pobrać lub dokonać wysyłki spersonalizowanych e-mailingów z poziomu aplikacji fb. Już na start niezaawansowany użytkownik dowie się o swoich subskrybentach więcej niż za pośrednictwem zwykłego formularza. Dzięki aplikacji poznajemy nie tylko ich imiona i e-mail, ale też wiek, płeć, lokalizację, język, narodowość czy zainteresowania. Dzięki takim informacjom skuteczność naszych kampanii będzie znacznie większa. Dodatkowo jeśli nie chcemy rejestrować własnej bazy w GIODO możemy dzierżawić pozyskane leady na wyłączność mając gwarancję ich bezpiecznego przetwarzania w certyfikowanych serwerach bazodanowych. Na takie rozwiązanie decydują się mniejsze firmy zyskując gwarancję dożywotniej dzierżawy na wyłączność. Większe marki mogą zapisywać dane od razu na swoich serwerach i zarządzać nimi ze swoich systemów wysyłkowych. Naszym core business’em nie jest pozyskiwanie leadów, ale dostarczenie aplikacji, które umożliwiają to na Facebooku, m.in. click contest, click discount czy click press. Agencje mogą zaproponować nasze rozwiązania zarówno klientom zainteresowanym usługą social media, jak i klientom zainteresowanym samym pozyskaniem leadów, niezależnie od narzędzia, które zostanie użyte, a aplikacje fb są jedynym na to sposobem. Mam nadzieję, że po tym artykule, aplikacje w oczach marketerów staną się czymś więcej niż tylko "konkursikiem na lajki":)Share
Tags
Rahim Blak
Written by Rahim Blak

Rahim Blak - Absolwent ASP w Krakowie i MBA w Łodzi, CEO i założyciel grupy click community - agencji social media oraz platformy aplikacji click apps. Zaczynał ze swoją agencją interaktywną art world™, ale obecnie całą uwagę koncentruje na marketingu społecznościowym, z naciskiem na social commerce i social BIG DATA - czyli pozyskiwaniu leadów z facebooka. Działa na pograniczu sztuk wizualnych i Internetu.