GIODO a sprawa facebooka


Bez zbędnych wstępów, zadajmy sobie pytanie, zanim zadadzą je wszyscy, którzy nie wiedzą, ale jak zwykle się wypowiedzą. Wyprzedzę ich tym razem:)

Jak wstukuję “Social Big Data” to wujek Google milczy, czyli mogę powiedzieć, że ukułem ten termin, a chodzi mi o pozyskanie tej wiedzy o użytkownikach, którą Facebook chciałby mieć tylko dla siebie, czyli leadów z Facebooka wzbogaconych behawioralnie – chodzi mi o pozyskanie ich, i jeszcze zrobienie tego zgodnie z jego regulaminem. Chociaż temat nie jest nowy, to często jeszcze dostaję zapytania: “czy to jest zgodne z regulaminem Facebooka”, “Czy to jest zgodne z polskim prawem”. Odpowiem dlaczego tak, bez rozwodzenia się nad tym jak to zrobić, aby było skuteczniej.

Dlaczego pozyskiwanie danych osobowych przez aplikacje konkursowe jest zgodne z regulaminem Facebooka?

A) Regulamin i polityka prywatności wprost o tym mówią, a nawet udostępniają własne narzędzia, za pośrednictwem których możemy te informacje pozyskiwać.

9

Zezwolenie od strony użytkownika wygląda np tak:

10

Zezwolenia pojawiają się zależnie od ustawień Twórców aplikacji:

B) Facebook polityka prywatności i zewnętrzne firmy.

Ponieważ Facebook prowadzi politykę zakładającą, że to zewnętrzne firmy i aplikacje pozyskują bazy danych z Facebooka! Warunkiem jest zamieszczenie w aplikacji informacji, że promocja i akcja nie jest administrowana ani współorganizowana przez portal Facebook. Taka informacja jest zawarta w aplikacjach click apps - https://www.facebook.com/about/privacy/your-info-on-other

cytatując:
Platforma facebooka (lub po prostu Platforma) oznacza sposób udostępniania Twoich informacji używanym przez Ciebie i Twoich znajomych aplikacjom, grom i witrynom. Platforma facebooka umożliwia również dostęp do informacji znajomych i kontaktowanie się z nimi poza serwisem facebook. (…) Przypominamy, że gry, aplikacje i witryny są tworzone i obsługiwane przez inne firmy i twórców, którzy nie są częścią firmy facebook i nad którymi firma facebook nie ma kontroli, dlatego zawsze należy pamiętać o zapoznaniu się z ich regulaminami i zasadami ochrony prywatności, gdzie można uzyskać informację o sposobie postępowania z Twoimi danymi.

Grając w rytm Facebooka (który zezwala nam na pozyskanie danych osobowych właśnie umywając ręce od odpowiedzialności za obowiązujące w danym kraju prawo) przechodzimy do kolejnego zagadnienia. Czy gramy zgodnie z prawem lokalnym o ochronie danych osobowych?

Respektowanie lokalnego prawa o ochronie danych osobowych.
Ustawa o ochronie i przetwarzaniu danych osobowych, a w wypadku konkursów również ustawa o prawach autorskich wymuszają na nas konieczność zamieszczenia:
- Polityki prywatności
- Jasnego komunikatu o zgodach. Prawnicy za najbezpieczniejsze uważają umieszczenie checkbox’ów. Każdy checkbox na inną zgodę. Jeden na przetwarzanie danych w ramach konkursu i akceptację regulaminu, jeden na przetwarzanie w celach marketingowych i jeden na otrzymywanie oferty drogą elektroniczną + dodatkowe w niektórych przypadkach. W praktyce często drugi i trzeci zamyka się w jednym i jest to różnie interpretowane przez różnych prawników. Na marginesie pamiętajmy o zdrowym rozsądku: nie musimy formułować zgód tak aby zajęły pół strony bo nasza kancelaria rozlicza się z nami od ilości znaków.:) To ma być jasny komunikat z informacją o tym, co będzie przetwarzane i do jakiej ustawy się stosuje.
- Regulamin nie jest obowiązkowy w przypadku konkursów, które nie są loterią w rozumieniu ustawy (czyli wszystkie nasze aplikacje i większość aplikacji na Facebooku), ale zawsze go udostępniamy dla komfortu uczestników.

8

Przykłady polityki prywatności
A) Dedykowana Aplikacja.
B) Szablonowa na dzierżawę.

Nie mam pomysłu na epilog, ani jakiekolwiek zakoczończnie, aby było "fajnie", ale to chyba dlatego, że ten tekst miał być w 99% RZECZOWY ;-)

 


 Share
Tags
Rahim Blak
Written by Rahim Blak

Rahim Blak - Absolwent ASP w Krakowie i MBA w Łodzi, CEO i założyciel grupy click community - agencji social media oraz platformy aplikacji click apps. Zaczynał ze swoją agencją interaktywną art world™, ale obecnie całą uwagę koncentruje na marketingu społecznościowym, z naciskiem na social commerce i social BIG DATA - czyli pozyskiwaniu leadów z facebooka. Działa na pograniczu sztuk wizualnych i Internetu.


  • henry

    Ten tekst nie jest nawet w 10% rzeczowy. Napisany nieskładnie, nie po polsku, z pogwałceniem logiki wypowiedzi i narracji. Wyplute bez ładu i składu słowa prowadzące do niczego. Zero konkretów i wiedzy autora. Trafiłem tu szukając odpowiedzi na pytanie co konkretnie robić w kwestii Giodo i aplikacji FB, a odpowiedzi nie znalazłem. To po co to zostało napisane?