Upały, Case Studies, SaaS i dobrze prowadzony Fanpage.

Ponad 100.000 zadowolonych klientów, ponad 100.000 Fanów, od dziewięciu lat na rynku, od 2010 roku na Facebooku. Jednym z elementów działań na Facebooku jest aplikacja konkursowa click apps i działania ją wspierające. Zapytaliśmy Łukasza Neskę, dyrektora marketingu w Grupie eSKY o znaczenie kanałów social media w komunikacji marki. Wywiad inicjuje linię Case Studies z użyciem naszych, a gościnnie także innych narzędzi w modelu SaaS.


Ponad 100.000 zadowolonych klientów, ponad 100.000 Fanów, od dziewięciu lat na rynku, od 2010 roku na Facebooku. Jednym z elementów działań na Facebooku jest aplikacja konkursowa click apps i działania ją wspierające. Zapytaliśmy Łukasza Neskę, dyrektora marketingu w Grupie eSKY o znaczenie kanałów social media w komunikacji marki. Wywiad inicjuje serię Case Studies z użyciem naszych, a gościnnie także innych narzędzi w modelu SaaS.

2  eSKY.pl   Internetowe Centrum Podróży2

 

 

MB: Od jak dawna prowadzicie Fanpage facebook.com/eskypl i czy to jest wasz jedyny kanał komunikacji w social media?

ŁN: Fanpage na Facebooku prowadzimy od 2010 roku. Nie jest to nasz jedyny kanał komunikacji social media, ale z pewnością ma on dla nas największe znaczenie. Jeżeli chodzi o inne kanały, to prowadzimy działania na Google + oraz na Youtube, na którym mamy dwa kanały: jeden dotyczący naszej marki – eSKY.pl i drugi załogi rajdowej, którą wspieramy czyli eSKY.pl Rally Team. Mamy też fan page rajdowego teamu.

Znaczenie Facebooka w naszej codziennej komunikacji jest nieocenione. Przede wszystkim udało nam się zgromadzić blisko 115 000 fanów, którzy każdego dnia chcą wchodzić z nami w interakcję. Staramy się ich inspirować, pokazując zdjęcia z ciekawych miejsc, ale też rozwiewać ich podróżnicze wątpliwości, odpowiadać na pytania. Co nas cieszy, nasi fani coraz częściej piszą do nas wiadomości, gdy potrzebują porady dotyczącej wyjazdu – nie tylko związanej z samą rezerwacją biletu czy hotelu ale np. jakie miejsca w Portugalii polecamy na podróż z plecakiem. Takie wiadomości to duża radość i satysfakcja.

 

MB: Można powiedzieć, że wasz Fanpage właśnie w ten sposób staje się społecznością. Jak plasujecie się na tle konkurencji? Wg. lipcowego rankingu FanpageTrends (Sotrender) znajdujecie się w ścisłej czołówce branży jeśli chodzi o obecność i zasięg na Facebooku. Jak dużo osób zaangażowanych jest w prowadzenie działań w mediach społecznościowych?

ŁN: Jeżeli chodzi o treści i kontakt z użytkownikami Facebooka, jest w to zaangażowana jedna osoba. Czasami to widać, gdy posty, które są umieszczane na naszym fanpage'u są bardziej „osobiste” – o ile można o czymś takim mówić w przypadku konta firmowego. Mam jednak na myśli to, że osoba redagująca treści pisze o tym, gdzie aktualnie się znajduję, jakie ma plany na zbliżające się wakacje, pisze o odwiedzonych miejscach godnych polecenia lub o swoich marzeniach  z nim związanych. Początkowo nasi fani musieli się do tego przyzwyczaić, ale obecnie odpowiada im ta forma, co więcej  zachęciła ich do dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Dodatkowo mamy w zespole osobę, która zajmuje się tematem reklam. I jedną, która „czuwa” nad tzn. jest merytorycznym wsparciem, analizuje nowe rozwiązania, poszukuje nowych form reklamowych. Wszystko po to, by nasz przekaz dotarł do odbiorców, którzy mogliby się nim zainspirować.

 

MB: Czy przy komunikacji w mediach społecznościowych inspirujecie się działaniami zagranicznych, większych marek z waszego sektora?

ŁN: W niewielkim stopniu. Uważamy, że chcąc prowadzić dobrze działania na Facebooku należy poznać swoich użytkowników. To co sprawdza się u innych niekoniecznie będzie się sprawdzało u nas. Obserwujemy, co dzieje się na innych dużych Fanpage'ach z branży i wiemy, że nie zawsze reakcje naszych fanów, byłyby takie jak u innych.

Czasami robimy testy wrzucając to samo zdjęcie z bardzo podobnymi komentarzami na naszym fan page w Polsce i w oddziałach zagranicznych (mamy je trzy – w Rumunii, Bułgarii, Brazylii). I obserwujemy reakcje użytkowników. Są zupełnie odmienne. To co podoba się w Polsce, niekoniecznie cieszy się popularnością w Bułgarii czy Brazylii i odwrotnie. Dlatego obserwujemy z uwagą co dzieje się za granicą, ale niekoniecznie kopiujemy te działania.

 

MB: Interakcje na waszej stronie są na dosyć wysokim poziomie. Jakie treści najbardziej angażują waszych fanów, a jakie z perspektywy czasu możecie uznać za nietrafione?

ŁN: Kluczem do sukcesu jest dobre zdjęcie. To ono przyciąga uwagę w pierwszej kolejności. Większość użytkowników nie wchodzi na poszczególne strony na Facebook'u tylko śledzi, to co się dzieje z poziomu swojego newsfeedu. Dlatego należy pokazać im coś, co ich zainsteresuje. Potem oczywiście liczy się treść, która skłoni do wymiany doświadczeń i pozostawienia komentarza.

Różnie bywa jeżeli chodzi o filmy. Zdarza się, że umieszczamy film i jest on bardzo popularny, ale są i takie, które wywołują interakcje u niewielkiej liczby osób. Od czasu do czasu zamieszczamy też informacje dotyczące tego, co dzieje się u nas w firmie, jakie nagrody dostaliśmy albo w jakim kierunku się rozwijamy. Te posty nie są mocno angażujące, ale w tym wypadku zależy nam bardziej na tym, żeby nasi Fani widzieli, że w naszej firmie dzieje się coś ważnego.

 

MB: Czy prowadzicie jakieś działania mające na celu promocję konkursu? Korzystacie z reklamy kontekstowej? Jak, w czasie trwania konkursu komunikacja na waszej stronie ulega zmianie? 

ŁN: Wykorzystujemy, dostępne na Facebooku formy reklamowe. Dodatkowo zmieniliśmy komunikację na naszym Fanpage'u. Ponieważ każdego dnia wyłaniamy jednego zwycięzcę to komunikujemy to na naszej ścianie i dodajemy też informację o konkursie. Posty dotyczące konkursu umieszczamy w godzinach popołudniowych, co trochę zmienia reguły naszej codziennej komunikacji z fanami.

2  eSKY.pl   Internetowe Centrum Podróży

 

MB: Jakie są cele prowadzenia konkursu? Chcecie tylko zaangażować Fanów, czy macie również ambicje sprzedażowe? 

ŁN: Nie traktujemy konkursu jako narzędzia, które ma się przełożyć na sprzedaż. Zależy nam na zwiększeniu aktywności Fanów, ich liczby i przywiązania do marki, dlatego przy tym konkursie mocniej niż kiedykolwiek wychodzimy im naprzeciw – chociażby w przypadku nagród dziennych, czyli przewodników Pascala. Pozwalamy wybrać jeden z trzech lub w przypadku, gdy zwycięzca planuje podróż i zależy mu na konkretnym przewodniku, to wówczas wysyłamy mu właśnie ten. Chcąc znaleźć się wśród osób, które będą walczyć o nagrodę główną należy zdobyć co najmniej 10 głosów znajomych. Wiemy, że czasami nie jest to łatwe, więc na zachętę rozdajemy bony o wartości 50 PLN, dla każdej osoby, która odda głos w konkursie.

 

1  eSKY.pl   Internetowe Centrum Podróży

 

23-go sierpnia eSKY.pl uruchomiło konkurs z użyciem aplikacji fotograficznej click apps. Po dwóch tygodniach konkursu Fani eSKY.pl dodali prawie 500 zdjęć konkursowych, a 2.500 użytkowników wygenerowało ponad 15.000 odsłon aplikacji. Konkurs wspierany jest linią postów, które codziennie, o tej samej porze angażują użytkowników przypominając o konkursie i zwiększając interakcje na samym Fanpage'u.

1  Konkurs eSKY.pl na Facebooku2

Wypowiedzi udzielił Łukasz Neska – dyrektor marketingu w Grupie eSKY, rozmawiał Michał Blak.

Zapraszamy do konkursu, który trwa do 23-go września.

http://bit.ly/KonkursZatrzymajWakacje

Dla urządzeń mobilnych: Kliknij tutaj.Share
Tags
Michał Blak
Written by Michał Blak

ur. 1983, absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Jako artysta wizualny działał jako Rahim Blak, Wystawiając m.in w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki, F.A.I.T., i Targach Sztuki Art Poznań. Gościnnie wykładał na Akademii Krakowskiej. Obecnie prowadzi agencję interaktywną clickcommunity i tworzy startUP click apps - Tools and Toys for Facebook. Prowadzi również cykl Otwarte Warsztaty click apps. Zdobył certyfikaty Mini MBA, UŁ, Certyfikat Persolog dla Kadry zarządzającej. Twórca marek: POKA POKA Kulturalna Koperta, click apps, seo-friendly, współtwórca i wspólnik clickcommunity sp z o.o. i art world tm s.c., stypendysta Ministra Kultury. Pracował z Takimi markami jak: Idea Bank, eSKY.pl, Wódka Żołądkowa Gorzka, Solar, Fashion Week Łódź, K-MAG, Simple, Atlantic. Jego pies wabi się Burbon.