Kto jest konkursowiczem na Facebooku, a kto na tym zarabia?

85 proc. fanów danej marki usłyszy o niej tylko jeden raz, kiedy polubią Fanpage. Warto im o sobie przypomnieć.


29 kwietnia 2013

Upał majowego weekendu sprawia, że nie masz siły wychodzić z domu. Włączasz komputer. Facebook! Ikonka „Wygraj!”. Klikasz z ciekawości. Aplikacja prosi o dostęp do Twoich podstawowych informacji i oczywiście wymaga polubienia ulubionej marki samochodów. Właśnie trafiłeś na aplikację konkursową. Jaki potencjał mają takie narzędzia? Kto i dlaczego z nich korzysta? Co można powiedzieć o ich użytkow- nikach? I wreszcie jak Ty wykorzystasz tą wiedzę i czy potrafisz na tym zarobić?

Czytaj dalej w artykule lub w Rzeczpospolitej: E-BIZNES_29-04-RZ

Konkursy na Facebooku cieszą się niesłabnącą popularnością. W biznesie stanowią cenne źródło bazy danych. Jak wynika z badania przeprowadzonego na próbie 500 000 użytkowników aplikacji click apps, konta zarejstrowane są na gmail. com (26 proc.) wp. pl (21 proc.), czy o2. pl (13 proc.) co czyni bazę jedyną z tak dużym udziałem internetowego giganta. Aplikacja pozyskuje adresy używane do logowania na Facebooku, a stąd już prosta droga do skutecznego e-mail marketingu.

 

Ania, 24 l.

Kobiety stanowią większość (66 proc.) użytkowników aplikacji konkursowych. Dla porównania użytkownicy Facebooka w Polsce to 53 proc. – kobiety, 47 proc. – mężczyźni. Zaskoczeniem nie jest również wiek użytkowników. W przypadku aplikacji, największą aktywność (43 proc.) odnotowuje grupa wiekowa 18-24, osoby z przedziału 25- 34 również często korzystają z możliwości zdobycia nagród stanowiąc po- nad 27 proc., przedział wiekowy 13-17 stanowi ponad 18 proc. wszystkich użytkowników aplikacji. Dla porównania, wszyscy użytkownicy Facebooka w Polsce, to odpowiednio: 18-24 (30 proc.), 25-34 (28 proc.), 13-17 (20 proc.).

Social media - nie dla spamerów.

Już sam Facebook wprowadza szereg zabezpieczeń antyspamowych, do których muszą stosować się twórcy aplikacji. Polityka prywatności i regulamin Facebooka zabraniają organizowania konkursów za pośrednictwem portalu, np. „Lubię to”, „komentarz” pod postem. Partyzanckie działania nierzadko kończą się utratą fanpage’a oraz zablokowaniem kont administratorów. Często trafiamy na konkursy organizowane jedynie w celu zbierania tzw. żebrolajków i budowania Farm Fanów. Sam portal zaleca stosowanie aplikacji konkursowych, które gwarantują, że promocja nie jest współorganizowana przez Facebook.com.

 

Organizowanie konkursów w postach narusza także ustawę o ochronie danych osobowych, co działa przede wszystkim na szkodę samej marki. W przypadku konwersji z aplikacji sytuacja przedstawia się zdecydowanie lepiej. Średnio 40 proc. osób świadomie decyduje się na autoryzację i udostępnienie swoich danych aplikacji. To wskazuje, na ich zainteresowanie marką oraz zgodę na otrzymywania informacji produktowych.

Jak przedstawia się użytkownik mobilny?

7 proc. wejść do aplikacji odbywa się za pośrednictwem urządzeń mobilnych, z czego ponad połowa generowana jest przez system Android. Na kolejnych pozycjach iPhone (30 proc.), przeglądarki mobilne (ponad 11 proc.) i Ipad (niecałe 7 proc.). Dla porównania z wersji mobilnej Facebooka w Polsce korzysta ok. 48 proc. wszystkich użytkowników. Decydując się na działania marketingowe z użyciem aplikacji powinniśmy sprawdzić czy w pełni wykorzystuje ona wiralowe możliwości facebooka i co zyskamy po zakończeniu promocji? Budżet przeznaczomy na technologię powinien być znacznie mniejszy od tego na media. Wysokiej jakości baza e-mail, to konwersja otwartych maili na poziomie 20 proc. oraz 5 proc. z klikniętymi linkami. 85 proc. fanów danej marki usłyszy o niej tylko jeden raz, kiedy polubią fanpage. Warto im o sobie przypomnieć.

 

473428_370658926386316_114901772_o

 

 

 

 

 

 

 

 

 Share
Tags
Michał Blak
Written by Michał Blak

ur. 1983, absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Jako artysta wizualny działał jako Rahim Blak, Wystawiając m.in w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki, F.A.I.T., i Targach Sztuki Art Poznań. Gościnnie wykładał na Akademii Krakowskiej. Obecnie prowadzi agencję interaktywną clickcommunity i tworzy startUP click apps - Tools and Toys for Facebook. Prowadzi również cykl Otwarte Warsztaty click apps. Zdobył certyfikaty Mini MBA, UŁ, Certyfikat Persolog dla Kadry zarządzającej. Twórca marek: POKA POKA Kulturalna Koperta, click apps, seo-friendly, współtwórca i wspólnik clickcommunity sp z o.o. i art world tm s.c., stypendysta Ministra Kultury. Pracował z Takimi markami jak: Idea Bank, eSKY.pl, Wódka Żołądkowa Gorzka, Solar, Fashion Week Łódź, K-MAG, Simple, Atlantic. Jego pies wabi się Burbon.