To nie jest portal dla starych ludzi.

W 2013 roku 23% nastolatków z USA odinstalowało aplikację Facebook’a. W Polsce jeszcze wzrosty?


W listopadzie 2013 roku Charlie Miller, 14l. (użytkownik SnapChat'a ) powiedział o Facebook’u: “It's pretty much not for teenagers anymore. Prawie 2/3 Amerykanów w wieku 50-64 lat ma aktywne konto na Facebooku. W mijającym roku 23% nastolatków z USA odinstalowało aplikację Facebook’a po tym jak zorientowali się , że zbiera ona ich dane osobowe. Według danych sprzed miesiąca każdego dnia na snapchat dziennie dodawano średnio 350 milionów linków, co odpowiada 350 milionom zdjęć dodawanym każdego dnia na Facebook’u. 

Spain - Prince of Asturias Awards

Dzisiaj Facebook coraz mniej przypomina platformę, „dzięki której wszyscy ludzie będą mogli się komunikować i dzięki której świat będzie lepszy”. Takie hasła nie są już nawet lansowane przez samego giganta z Palo Alto.

STATS1 Edit fiddle   JSFiddle

Im dalej na Zachód, tym sieć społecznościową bardziej wypełniają połączenia między aplikacjami i stronami. Facebook dokonał rewolucji w dostępności do znajomych i potencjalnych kontaktów, jest rozrywkowy, ale dla wielu użytkowników zastępuje skrzynkę email, tablicę ogłoszeń, CRM, Call Center albo dział reklamacji. Szybkość wymiany informacji sprawia, że stanowi on bardzo  wygodne narzędzie. Jest jedyną społecznością, w której można załatwić właściwie każdą sprawę – od pożyczenia torebki, przez wynajem mieszkania, po założenie konta w banku lub zakupy.

 

Łatwy dostęp do informacji sprawił , że chętnie się nimi dzielimy. . Podanie adresu email czy udostępnienie innych podstawowych danych „o mnie” są regularną walutą, którą płacimy za dostęp do kolejnych informacji lub rozrywki, za rabaty lub szansę wygrania ulubionych produktów. W Polsce Facebook na tym polu mógłby więcej zyskać. Mam jednak wrażenie, że rodzimi „userzy” mają stosunkowo duże opory przed stawaniem się „leadem”, czyli pozostawieniem adresu email, imienia i nazwiska, danych demograficznych i zgody na kontakt zawierający ofertę handlową.

 

Jaka będzie przyszłość Facebook'a, który już od roku notuje spadki w USA i Wielkiej Brytanii, gdzie przestał być „cool”, a jego społeczność zdecydowanie się starzeje? Z pewnością straci pozycję lidera krótkich i mocno przypadkowych statusów, gdyż to pole wyraźnie oddaje mobilnym z założenia społecznościówkom: SnapChatowi czy Twitterowi. Młodsi użytkownicy są mniej oporni w dzieleniu się informacjami o sobie, co pokazują m.in. badania click apps, z których wynika, że 26% użytkowników aplikacji stanowią kobiety w wieku od 18-24 lat. Przedział wiekowy 25-34 jest niemali identycznie reprezentatywny dla użytkowników aplikacji i użytkowników Facebook'a – również z przewagą dla kobiet (66 do 34%), ale już przedział wiekowy 35-44 (dane dla PL) stanowi 12% użytkowników Facebook’a i analogicznie tylko 8% ten przedział wiekowy reprezentuje użytkowników aplikacji. Jakakolwiek ta przyszłość będzie, to dzisiaj trudno wyobrazić sobie dostęp do aplikacji i logowanie bez Facebook’a czy brak dostępu do zdjęć i innych informacji zapisanych na naszej osi czasu. Podczas planowania naszej obecności w mediach społecznościowych nie bez znaczenia będzie więc stopień w jakim platforma udostępni nam dane swoich użytkowników za pośrednictwem tworzonych przez nas aplikacji. Takie standardy wprowadził Facebook i pozostaje na tym polu liderem.

STATS1  Edit fiddle   JSFiddle 

 

Społeczność Facebooka w USA i UK, czyli tam, gdzie obserwuje się  największy spadek liczby użytkowników portalu, jest najstarsza. Użytkownicy w wieku 13-18 l. stanowią tam odpowiednio niespełna 9 i 11% portalu. Dla porównania w Turcji, czy Indonezji, gdzie statystycznie każdy użytkownik internetu ma konto na Facebook'u ten przedział wiekowy reprezentuje ok. 20% populacji portalu.

 

 ststs users

W krajach, w których Facebook odnotowuje największy przyrost użytkowników jest też największy udział % młodych użytkowników, czyli tych najbardziej podatnych na nowe trendy. Starą społeczność portalu można porównać do starych społeczeństw. Jeśli starszy użytkownik generuje mniej ruchu, to staje się też droższym targetem. W systemie aukcyjnym za kliknięcie naszej reklamy na polskim Facebook’u zapłacimy średnio 42 grosze, kierując reklamę do najmłodszych i 57 groszy kierując ją do osób 45+. Oczywiście siła nabywcza tej drugiej grupy jest ciekawsza, jednakże na wyobraźnię marketerów znacznie bardziej działa ruch i CTR’y.

 

Najbardziej aktywne społeczności, to te, które są relatywnie młode. Newsfeed’y młodych ludzi spamowane są przez słodkie zdjęcia „kotów”, a statusy są komentowane przez ich rodziców. Potrzeba zdobywania coraz to większej liczby użytkowników spowodowała postarzenie tej początkowo bardzo młodej społeczności. Kiedy społeczność się zestarzeje traci impet i w efekcie ruch. Dlatego Facebook właśnie kontrowersyjnie odblokował  użytkownikom w wieku 13-17 możliwość publicznych statusów. W 2008 i 2009 roku wśród klientów dało się słyszeć narzekania na zbyt młody wiek użytkowników Facebook’a, o znikomej sile nabywczej. Dzisiaj Facebook na swoim rodzimym rynku głowi się jak odmłodzić największą społecznościową sieć.

Planując długoterminową strategię, warto zadomowić nasz biznes w tych miejscach w sieci, które dzisiaj jeszcze są młode, ale świadczyć to może tylko o ich potencjale. Kiedy starsze osoby o pożądanej sile nabywczej do tych sieci dołączą, my tam już będziemy i przywitamy ich z otwartymi ramionami. 

 

 Dane z 11 i 12.2013Share
Tags
Michał Blak
Written by Michał Blak

ur. 1983, absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Jako artysta wizualny działał jako Rahim Blak, Wystawiając m.in w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki, F.A.I.T., i Targach Sztuki Art Poznań. Gościnnie wykładał na Akademii Krakowskiej. Obecnie prowadzi agencję interaktywną clickcommunity i tworzy startUP click apps - Tools and Toys for Facebook. Prowadzi również cykl Otwarte Warsztaty click apps. Zdobył certyfikaty Mini MBA, UŁ, Certyfikat Persolog dla Kadry zarządzającej. Twórca marek: POKA POKA Kulturalna Koperta, click apps, seo-friendly, współtwórca i wspólnik clickcommunity sp z o.o. i art world tm s.c., stypendysta Ministra Kultury. Pracował z Takimi markami jak: Idea Bank, eSKY.pl, Wódka Żołądkowa Gorzka, Solar, Fashion Week Łódź, K-MAG, Simple, Atlantic. Jego pies wabi się Burbon.