Linkujące zdjęcia, Embed i inne wskazówki: Jak skutecznie przeprowadzić konkurs.


Kolejne zmiany! Facebook serwuje nam ostatnio sporo nowości. Tym razem pojawiły się nowe opcje reklamowe. Jak mogą wpłynąć na efektywność działań promocyjnych aplikacji konkursowej?

Przedstawiamy kilka wskazówek, które sprawią, że zainteresowanie konkursem przerośnie wasze oczekiwania i przyniesie więcej korzyści niż tylko zadowolenie fanów.

 

1. Większe linki w postach? Jakiś czas temu Facebook uprościł customizację postów zawierających linki. Do tej pory byliśmy zdani na łaskę Facebooka, który losowo wybierał miniatury z podlinkowanej strony. Teraz sami decydujemy jaka grafika znajdzie się w poście. Wybieramy przygotowaną wcześniej kreację pamiętając o jej wymiarach. W wersji desktopowej optymalny rozmiar to 800×418 px. Grafika nie może być jednak mniejsza niż 560×292 px, bo rozstanie pomniejszona do rozmiaru 154×154 px lub 90×90 px. Jeśli chodzi o mobile to musimy użyć grafiki większej niż 560×292 px, w przeciwnym wypadku skurczy się do rozmiaru 100×100 px. Dzięki temu możemy wybrać grafkę, kóra naszym zdaniem przyniesie największą konwersję na stronę. Dodając post postępujemy tak jak do tej pory. Wrzucamy link do konkursu, który zostaje zaciągnięty przez Facebooka. Pod grafiką pojawia się pole 'dodaj obraz'. Wgrywamy i publikujemy post z pełni klikalną grafiką. Nie zapominamy o możliwości zmiany tekstu oraz tytułu przy linku! W tym samym czasie nasza grafika pojawi się bez opisu w zakładce ze zdjęciami na fanpage’u. Gdy dodamy do niej opis opublikuje się na naszym wallu, ale już bez możliwości linkowania.

 

Dzięki nowej funkcjonalności w końcu tworzenie grafiki w postach z wyraźnym CTA nabrało sensu. Przekierowanie użytkowników do aplikacji stało się bardziej intuicyjne i z pewnością zwiększy konwersję.

 

Linkująca grafika w postach

 

2. Prowadzisz bloga lub stronę WWW? Koniecznie dodaj post informujący o Twoim konkursie używając funkcji "Embed". Teraz już nie musisz przygotowywać osobnej grafiki. Wystarczy skorzystać z opcji ‘Embed post’, skopiować wskazany link i wkleić go na stronę z artykułem. Wszystkie elementy pozostają klikalne, także możliwość odtworzenia filmu bezpośrednio na stronie. Dodatkowo szybki dostęp do kodu poprzez rozwinięcie menu przy button’ie “Lubię to” lub “Obserwuj”. Post reklamowy poza Facebookiem idealnie spełni swoją funkcję i wpłynie na konwersję. Ta opcja jest dostępna dla wszystkich użytkowników Facebooka od sierpnia, jednak jeszcze niewiele osób jeszcze z niej korzysta.

 

3. Gramy oczami! Pamiętajcie, że większość ludzi jest wzrokowcami, więc jeśli chcecie zachęcić ich do wzięcia udziału w konkursie musicie zaprojektować przykuwającą wzrok grafikę. Po pierwsze, spójną z identyfikacją wizualną marki, po drugie zawierającą najważniejsze informacje o nagrodzie, zasadach i dacie zakończenia konkursu.

4. Widoczna zakładka konkursowa. Przed rozpoczęciem konkursu pamiętaj o ustawieniu zakładki w odpowiedniej pozycji. Aby to zrobić rozwiń zakładki i w prawym górnym rogu zakładki konkursowej wybierz edycję. Zmień położenie zakładki, aby znalazła się na samej górze, zmień grafikę ( wymiar 111×74 px) i tytuł. Np. zamiast "click photo" – "konkurs" lub "wygraj…". To co znajdzie się w tytule zakładki zależy od Was, ale pamiętajcie, że tekst nie powinien być zbyt długi.

5. Zmień cover photo! Podczas trwania konkursu zdjęcie w tle powinno informować o akcji i nagrodach. W jego opisie nie zapomnijcie o linku do aplikacji konkursowej.

6. Przypnij na górze. Przez cały czas trwania konkursu post promujący aplikację powinien być podpięty na górze, żeby nie zginął pośród innych komunikatów. Pierwszą informację o konkursie najlepiej wypuść rano, kilka godzin przed jego rozpoczęciem, a kolejną w momencie uruchomienia aplikacji. Oczekiwanie na start zwiększa zainsteresowanie i napięcie, więc warto je podsycać.

7. Zwiększ zasięg! Polub post konkursowy, poproś o to swoich znajomych i współpracowników. Komentujcie i udostępniajcie dalej – to znacznie zwiększy zasięg konkursu. Pamiętajcie, że jeden post to zdecydowanie za mało. Codziennie lub co kilka dni na tablicy powinny pojawiać się wpisy z najlepszymi zgłoszeniami, informacjami o nagrodach oraz inne komunikaty nawiązujące do tematyki konkursu. Bądźcie w ciągłym kontakcie z użytkownikami, informujcie ich i zachęcajcie do udziału.

8. Facebook ADS. Oprócz bezpłatnych form promocji, do zwiększenia zasięgu konkursu można wykorzystać reklamę kontekstową na Facebooku. Reklamowanie konkretnych akcji lub wydarzeń daje często lepsze efekty niż promowanie samego fanpage’a. Przy okazji wprowadzenia linkującej grafiki w postach ta forma reklamowa wydaje się coraz bardziej atrakcyjna i skuteczna z punktu widzenia konwersji, jaką można osiągnąć przy jej stosowaniu.

9. Wykorzystaj swoją bazę mailingową. Poinformujcie subskrybentów o nowym konkursie za pomocą newslettera. Możecie to zrobić bezpośrednio z panelu aplikacji konkursowej. Zakładka “click mail” pozwala na tworzenie własnych szablonów, wgrywanie swojej bazy danych oraz wykorzystanie leadów pozyskanych w aplikacji. Podział na użytkowników, którzy wyrazili zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych oraz tych, którzy tego nie zrobili, daje możliwość wysłania do drugiej grupy wiadomości “Double opt-in”, e-maila zachęcającego do zapisania się do waszej listy subskrypcyjnej. Gdy użytkownik kliknie w link automatycznie zostanie przypisany do grupy użytkowników potwierdzonych. W panelu generowane są także raporty z wysyłek kampanii. Open rate, CTR, podział ze względu na lokalizację i poszczególne linki. Dzięki temu możecie sprawdzić skuteczność kampanii, modyfikować ją i wpływać na poziom konwersji.

 

Jak sprawnie przeprowadzić konkurs?

 

1. Jasno określone zasady i regulamin konkursu. Jeśli sprecyzujecie zasady uczestnictwa w konkursie oraz stworzycie przejrzysty regulamin, unikniecie wielu, niepotrzebnych pytań oraz ewentualnych roszczeń w trakcie trwania konkurs oraz po jego zakończeniu. Problem z tzw. konkursowiczami, którzy często w nielegalny sposób pozyskują głosy można łatwo rozwiązać poprzez dokładne określenie zachowań, które powodują dyskwalifikację np. korzystanie z fałszywych kont czy brak praw autorskich do dodawanych prac. Dzięki możliwości pobrania wszystkich głosów z panelu aplikacji do pliku CSV, możemy w prosty sposób odszukać nieuczciwych graczy. Posortujcie listę głosów po adresie e-mail i sprawdźcie, które z nich posiadają te same nazwy na różnych skrzynkach pocztowych, np. konkursik@onet.pl i dokładnie taki sam adres na innym koncie wp.pl czy o2.pl. Już taki dowód może stanowić podstawę do dyskwalifikacji uczestnika konkursu.

2. Wybór zwycięzcy. Kolejna ważna kwestia w przypadku konkursów, w których użytkownicy dodają zdjęcia, filmy czy autorskie teksty to sposób wyłaniania zwycięzców. Doświadczenie pokazuje, że najlepiej strawdzają się konkursy dwuetapowe. Pierwsza część to określenie liczby uczestników, którzy przejdą do finału. Może to być dowolna liczba z największą sumą głosów np. 10 najwyżej ocenionych prac lub połowa zgłoszeń, w zależności od tego jakie jest przewidziane zainteresowanie konkursem. Sposród finalistów za pośrednictwem Jury wybiera się zwycięzcę. W panelu aplikacji, w zakładce “Ranking” wybierzcie opcję “typuj zwycięzców” i określcie, kto i na jakim miejscu się plasuje. To rozwiązanie uchroni firmę przez zarzutami o nieuczciwą konkurencję niektórych graczy. Dodatkowo zmotywuje uczestników, którzy są w dalszej części stawki i zachęci ich do rywalizacji do samego końca. Zaangażowanie uczestników w tego typu konkursach jest średnio 300% większe niż w przypadku konkursów “na lajki”.

3. Podziękowania. Po zakończeniu konkursu wyślijcie do wszystkich uczestników kampanię mailingową z podziękowaniami za udział. W tej samej wiadomości możecie przekazać informacje o bieżących akcjach promocyjnych lub aktualnej ofercie. Wysyłanie newslettera zaraz po zakończeniu konkursu generuje wyższe wskaźniki konwersji, ponieważ użytkownicy są w bliskim kontakcie z marką i ich zainteresowanie produktem jest wtedy wyższe.

Pamiętajcie, że atrakcyjny wygląd aplikacji konkursowej, ciekawa koncepcja związana ze strategią komunikacji marki oraz wartościowa, z punktu widzenia fanów, nagroda, w dużym stopniu wpłynie na powodzenie akcji konkursowej. Zanim rozpoczniecie konkurs, poznajcie swoich odbiorców i sprawdźcie co może zaangażować ich najbardziej.

 
 
 
 


Share
Tags
Joanna Nowicka
Written by Joanna Nowicka

PR Manager w click apps


  • http://www.euro-mop.pl euro-mop

    Fajny artykul